Przejdź do treści

Wizytówka gminy

Malowniczo położona gmina Śliwice, na terenie której rozciągają się Tucholski oraz Wdecki Park Krajobrazowy, magnetyzuje bogactwem różnorodności. Nieskażona przyroda, urzekające krajobrazy, osobliwa fauna i flora zachęcają do spędzania wypoczynku w tej wyjątkowej krainie.

Śliwice na mapie

Gmina położona jest w samym centrum największego kompleksu leśnego Europy - Borów Tucholskich. Powierzchnię 175 km2 (w tym blisko 70% stanowią lasy) zamieszkuje ok. 5600 mieszkańców.

Szanujemy historię

Otwarci i gościnni mieszkańcy gminy stwarzają turystom przyjazny klimat i miłą atmosferę. Bogate borowiackie tradycje przetrwały tu do dziś. Charakterystyczną dla naszego regionu sztukę oraz zdobnictwo kultywują miejscowi twórcy oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Na terenie gminy doskonale zachowało się wiele zabytkowych, drewnianych chat o konstrukcji zrębowej krytych strzechą. Charakterystyczna borowiacka zabudowa stwarza unikalny klimat tych miejsc. Gwarantem niepowtarzalnych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci przebywających tu gości, są smaki lokalnej kuchni. Tradycją jest degustacja specjałów kuchni borowiackiej przygotowywanych przez miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich – podczas organizowanych imprez kulturalnych.  Warto zwrócić uwagę na zabytki sakralne znajdujące się na terenie Śliwic, w szczególności godnymi uwagi są: Kościół p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach, przykościelna Grota Najświętszej Marii Panny z Lourdes, oraz unikatowy zespół nagrobków na cmentarzu parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach.

Dbamy o wypoczynek

Na zwiedzających czeka tu dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna; centrum turystyczno-kulturalne w Śliwicach z widownią liczącą ponad 600 miejsc siedzących, ścieżka pieszo rowerowa, znakowane szlaki piesze, miejsca postojowe usytuowane w poszczególnych miejscowościach gminy, wyposażone w miejsca parkingowe, stojaki na rowery, wiaty oraz ławko-stoły.

Nad jez. Okrągłym w Kręgu warto skorzystać z zagospodarowanej plaży wyposażonej również w małą infrastrukturę turystyczną. Miejsca postojowe, stojaki na rowery, pływający pomost czy przebieralnia wpływają na atrakcyjność tego miejsca.

Bazę noclegową zapewniają nie tylko ośrodki wczasowe skupione w Okoninach Nadjeziornych oraz Kręgu, lecz także liczne gospodarstwa agroturystyczne o wysokim standardzie, otoczone zadbanymi podwórkami na których znajdują się place zabaw dla dzieci, grille czy miejsca na ognisko.

Amfitatr
Kościół Śliwice środek
Dworzec PKP Śliwice
Rycerz na Koniu Śliwicka Polana
Dożynki

Strony w dziale: