Przejdź do treści

Folklor i tradycje

Na terenie naszej gminy prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich, które pielęgnują bogatą, borowiacką tradycję. Wzmożone zainteresowanie kobiet przynależnością do tej inicjatywy procentuje dziś wpływem na rozwój naszej małej ojczyzny. Członkinie miejscowych Kół zabiegają o utrzymanie dorobku kulturowego tutejszego regionu, powołując stowarzyszenia. Posiadając status takiej organizacji, mogą ubiegać się o pomoc publiczną, tj. dotacje z budżetu państwa i z budżetu gminy na realizację przedsięwzięć. Dzięki podejmowanym projektom członkinie Stowarzyszeń mogły regularnie spotykać się, by wspólnie haftować stroje borowiackie czy uczyć się sztuki wypieku domowego chleba.
Promując sztukę ludową, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczą w organizowanych na terenie gminy imprezach kulturalnych, ubrane w tradycyjne stroje, zdobione własnoręcznie wykonanym haftem borowiackim. Ta dziedzina sztuki rękodzielniczej jest tutaj chętnie kultywowana. 

Na każdej z organizowanych w gminie imprez kulturalnych nie braknie stoisk z miejscowymi specjałami, przygotowanymi przez KGW. Dziedzictwo kulinarne i smaki regionu borowiackiego są nieocenioną wartością pielęgnowaną przez miejscowe Koła. Corocznie wszystkie Koła Gospodyń biorą udział w organizowanych konkursach kulinarnych: Wielkanocnym oraz Bożonarodzeniowym. Tu każdy może skosztować smakołyków z regionalnej kuchni.

Koła Gospodyń Wiejskich działają w miejscowościach: Lisiny, Rosochatka, Śliwice, Brzeźno, Lubocień, Lipowa, Główka. Ponadto w ramach zarejestrowanego Stowarzyszenia działają: KGW w Śliwiczkach, KGW w Lińsku, z KGW „Jagodzianki” w Linówku, KGW ,,Żurawinki" w Brzeźnie oraz KGW ,,Piecanki" w Łąskim Piecu. 

Panie z KGW BRZEŹNO
panie z KGW LIŃSK
Sukces Pań z KGW BRZEŹNO

Strony w dziale: