Przejdź do treści

Informacje ogólne - System gospodarki odpadami

 

Selektywna zbiórka odpadów
Segregacja materiałów papierowych

wrzucamy:

gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, papier szkolny, biurowy, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania.

nie wrzucamy:

kartony i tektura pokryta folią aluminiową (np. opakowania typu tetra pak po mleku, napojach), tłusty i zabrudzony papier (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu, kartony po mleku czy po napojach), kalki, papier termiczny i faksowy, tapety, odpady higieniczne (np. waciki, podpaski, pieluchy).

Segregacja szkła

wrzucamy:

butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

nie wrzucamy:

porcelana i ceramika, doniczki, żarówki, lampy neonowe, fluorescencyjne i rtęciowe, reflektory, izolatory, szkło stołowe, szkło okularowe, szkło żaroodporne, fajans, ekrany i lampy telewizyjne, lustra, szyby samochodowe.

Segregacja tworzywa sztucznego

wrzucamy:

puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe zakrętki, folia i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia), materiały wielomateriałowe (np. Kartony po mleku lub napojach).

nie wrzucamy:

butelki po olejach spożywczych i samochodowych, opakowania po olejach spożywczych czy silnikowych, smarach, styropian, guma, butelki z jakąkolwiek zawartością, puszki po farbach czy baterie, opakowania po aerozolach, lekach, opakowania po środkach chwasto czy owadobójczych, sprzętu AGD, Torebek i folii biodegradowalnej

Segregacja bioodpadów

Wrzucamy:

odpady ogrodowe: liście, skoszona trawa, gałęzie drzew i krzewów, chwasty, resztki warzyw i owoców, kora drzew, słoma i siano,odpady kuchenne: resztki warzyw i owoców, suche pieczywo, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie,trociny, obornik, popiół drzewny.

Nie wrzucamy:

metal, plastik, szkło, pieluchy, podpaski, resztki budowlane, worki z odkurzacza, popiół inny niż z palenia drewna, odpady zawierające chemikalia.

Prawo miejscowe dotyczące odpadów komunalnych:

Strony w dziale: