„Najpiękniejsza nasza Polska!
Tutaj mieszkasz – tu pozostań”

18 czerwca, w niedzielę odbyło się na scenie amfiteatru śliwickiego II SPOTKANIE KULTUR zatytułowane „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.

Pomysłodawcami i organizatorami było Przedszkole „Borowiaczek” w Śliwicach. To nie pierwsze takie spotkanie. Trzy lata temu byliśmy świadkami I SPOTKANIA KULTUR pod nazwą „TOBIE POLSKO CHWAŁA”,  na które zaproszone były przedszkola regionalne prezentujące zwyczaje i folklor Kujaw, Kaszub, Kociewia. Borowiacy, tak samo jak trzy lata temu, tak i tym razem byli gospodarzami i w szerokim repertuarze przedstawili nasz region.

 

Pociąg, który rozpoczął to kulturalne i regionalne widowisko, zatrzymywał się w kolejnych przepięknych regionach naszej Ojczyzny. Dzieci przez cały rok przybliżały sobie uroki, zwyczaje i folklor Górali, Krakowiaków i Mazowszan. To spotkanie było podsumowaniem, zwieńczeniem i zakończeniem całorocznego projektu i przyniosło wiele radości, satysfakcji i duchowej uczty dzieciom, wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, pracownikom „Borowiaczka”, rodzicom przedszkolaków jak i wszystkim, którzy byli widzami tego kulturowego spotkania.Ogromnym wydarzeniem byli zaproszeni goście, którzy wystąpili na scenie. Obok, przepięknych występów naszych przedszkolaków, które przedstawiły się rewelacyjnie, obok skrzypka Maksymiliana Grzelaka i solistki Angeliki Mania, swoją obecnością zaszczycili… prawdziwi Krakowiacy. „Mali Krakowiacy” w wieku 13-14-15lat. Przybyli specjalnie na Spotkanie Kultur, zaproszeni przez Przedszkole  „Borowiaczek”. „Mali Krakowiacy” stanowią zespół utworzony 40 lat temu przy profesjonalnym Zespole Pieśni i Tańca „Krakowiacy” z Krakowa, mający 65 letnią historię.Wielobarwny występ Krakowiaków zachwycił wszystkich. Zespół występuje w Polsce i za granicą. W Borach Tucholskich wystąpił pierwszy raz!!
Wśród opiekunów zespołu obecna byłą pani Iza  De Lehenstein Werld prowadząca zespół oraz dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowicy”, pan Zbigniew Terlecki.

Całość zakończyła się wspólnym BOROWIACKIM JEŚCIEM!!! Które okazało się prawdziwą ucztą przygotowaną przez wspaniałych i zaangażowanych rodziców małych Borowiaczków. Wsparciem finansowym wspomogli Państwo Maria i Henryk Ehlertowie oraz Gmina Śliwice. Ogromne podziękowania należą się rówież Panu Romkowi Mechlińskiemu, który bezinteresownie ale profesjonalnie, zajął się całym nagłośnieniem. Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy wspomogli  rzeczowo, finansowo, organizacyjnie to przedsięwzięcie. Wielkie wyrazy wdzięczności!

Zapraszamy do obejrzenia filmiku pod linkiem: https://youtu.be/eQqDCWU-Z3k

oraz fotorelacji z tego wydażenia: 

ozio_gallery_nano
Ozio Gallery made with ❤ by turismo.eu/fuerteventura