plakat informacyjny czyste powietrze

„CZYSTE POWIETRZE” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, bardziej efektywne – to inwestycja w zdrowie i bezpieczne ciepło w  domu, lepsza jakość powietrza i docelowo niższe wydatki, ponieważ nowoczesne urządzenia zużywają mniej paliwa.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego  jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Realizacja programu: lata 2018-2029

Podpisywanie umów do 31.12.2027 r.

Zakończenie wszystkich prac objętych umową do 30.06.2029 r.

Nabór wniosków prowadzony jest  trybie ciągłym, czyli wnioski są oceniane na bieżąco.

Dotacje są udzielane za pośrednictwem szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) . Dla Gminy Śliwice jest to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, ul. Fredry 8, 87 – 100 Toruń.

Program przewiduje dofinansowania na:

• źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż,
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • ocieplenie przegród budowlanych,
  • stolarkę drzwiową i okienną,
  • dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

Forma dofinansowania: dotacja, dotacja z prefinansowaniem, dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego

Więcej o programie: https://czystepowietrze.gov.pl

WFOŚiGW w Toruniu przyjmuje wnioski o dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze dla nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Dane liczbowe w gminie Śliwice:

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie - 143 szt.
Liczba zrealizowanych przedsięwzięć - 68 szt.
Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji - 1 166 081 zł.

Punkt Konsultacyjno - Informacyjny Śliwice,
ul. ks. dr. St. Sychowskiego 30

wtorek w godz.: 09:00- 15:00

piątek w godz.: 09:00 - 15:00

W celu umówienia się na dogodny termin konsultacji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 531 490 099.

Dziękujemy naszym Mieszkańcom, którzy zdecydowali się wziąć udział w Programie, przyczyniając się tym samym do ograniczenia problemu zanieczyszczonego powietrza.