startujacy do biegu zawodnicy

5 marca br. ku pamięci Żołnierzy Wyklętych ze wsi Zwierzyniec wyruszył Bieg Tropem Wilczym, który organizowany jest w całej Polsce. W tym roku nasza gmina również uczciła wydarzenia z 1946 roku w ten wyjątkowy sposób. To właśnie ze Zwierzyńca Danuta Siedzikówna „Inka” udała się w swoją ostatnią podróż. Pamiętajmy, że nieopodal stacji kolejowej w Lipowej Tucholskiej nastąpiło starcie 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z żołnierzami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Zorganizowaniem wydarzenia zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Śliwicach a także Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL z Bydgoszczy. Trasy biegu upamiętniające te wydarzenia liczyły 10,4 km oraz 1963 m. Dzięki gościnności rodziny państwa Łytkowskich – start i meta znajdowały się na terenie ich gospodarstwa w Zwierzyńcu.

Laureaci poszczególnych kategorii biegowych zostali nagrodzeni sadzonkami drzew przekazanymi przez Nadleśnictwo Trzebciny, nagrodami od Instytutu Pamięci Narodowej oraz pamiątkowymi dyplomami.

Tego dnia na zaproszenie Zrzeszenia Harcerskiego Piąta.PL naszą gminę odwiedził Poseł na Sejm RP Piotr Król, który wraz z Wójtem Gminy Śliwice Danielem Kożuchem, Anną Filipczak-Krugły reprezentującą Zrzeszenie Harcerskie 5PL oraz Panem Jerzym Łytkowskim nagradzali biegaczy. Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymali medale. O bezpieczeństwo na trasie oraz w miasteczku biegowym zadbali strażacy z jednostek OSP Śliwice, OSP Lińsk, OSP Rosochatka, OSP Krąg, OSP Lubocień, OSP Śliwiczki a także policjanci z Posterunku Policji w Śliwicach oraz Komendy Powiatowej Policji z Tucholi. Zarówno biegacze oraz przybyli goście mogli skorzystać z jedzenia przygotowanego przez panie z KGW Lipowa oraz Sołtys Sołectwa Zwierzyniec Beatę Kędzierską.


O poczęstunek w formie kiełbasek oraz wody dla biegaczy zadbał Poseł na Sejm RP Piotr Król. Dzięki hojności VIII Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w momentach załamania pogody można było skorzystać ze schronienia w ogrzewanych namiotach. Wydarzenie finansowo wsparły Nadleśnictwo Tuchola, Nadleśnictwo Czersk a także Gmina Śliwice. Patronat nad biegiem objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Instytut Pamięci Narodowej.


O atrakcje i zabawy dla dzieci zadbał GOK Śliwice. Całą imprezę biegową prowadziła dyrektor śliwickiego GOK-u Paulina Megger-Kawczyńska. Podziękowania za pomoc przy organizacji imprezy biegowej kierujemy również do Pana Michała Rytlewskiego,  Pana Daniela Procka – Sołtysa Sołectwa Lipowa oraz do wszystkich uczestników biegu.

A - przemowa wstępna
przygotowanie do startu
rozgrzewka uczestników
medale dla uczestników
przygotowania do biegów
uczestnicy biegu
biegnąca rodzina
biegnący mężczyźni
pierwczy biegacz kończacy trase 2km
start biegu na 2 km
start biegu
uczestnicy biegu
wręczenie medalu przez posła
 kolejni uczestnicy biegu na mecie
wójt Daniel Kożuch wręcza medal
wręczanie medali
poseł na ejm RP Piotr Krół wręcza medal
wójt oraz poseł trzymajacy medale
 grupa osób biegnaca z plakatem
 medal dla dziecka
poczęstunek dla przybyłych
prowadząca Paulina Megger-Kawczyńska
namioty grzewcze
namioty
pani dobiegajaca do mety
pierwszy biegacz na trasie 10 km
Piotr Król wręcza nagrody
pomnik upamietniający
poseł Piotr Król częstujący się jedzeniem
przybyli goście
strażacy przy ognisku
wręczeni medalu
zabawy dzieci
kibice krzyczący
mama bawiąca się z dzieckiem
mama tuląca dziecko
pan z flagą Polski na mecie
Piotr Król wręcza medal
 Piotr Krół pozuje z dziećmi
Piotr Król nagradza medalem
wjazd straży
dwie osoby tulą się
ludzie robiący zdjęcia
osoby smażące kiełbaski w ognisku
para wbiegająca na metę
smażenie kiełbasek
strażacy stojący w kolejkę po posiłek
tłum ludzi
Uczestniczka wbiega na metę
zabawy dzieci
tłum ludzi
osoby stojące na podium
gratulacje od Pana Łytkowskiego
mężczyźni na podium
nagradzanie
osoby na podium
osoby odbierające nagrody
osoby stojące na podium
Pańtwo Łytkowscy z wójtem Danielem Kożuchem
poseł składajacy podziekowania Pani Łytkowskiej
wój i poseł oraz dyrektorka GOKu na scenie
wójt przekazujacy nagrodę
wręczenie nagród
wręczenie nagród
wspólne zdjęcie państwa Łytkowskich
mama z dzieckiem na stronie
poseł pozujacy do zdjęcia z państwem Łytkowskich
dyrektor Gok-u wręcza medale
podziekowania wójta Daniela Kożucha
wręczanie medali
wręczanie medali
wspólne zdjęcie