rozpoczęcie mszy świętej

Dzień 6 listopada 2022 roku zapisze się w historii jako jeden z najważniejszych dla naszego regionu. Podczas uroczystej mszy św. ks. Biskup Diecezji Peplińskiej – Ryszard Kasyna przekazał Wójtowi Gminy Śliwice dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu naszej gminie patronatu św. Huberta. Ks. Biskup Ryszard Kasyna dokonał również poświęcenia obrazu św. Huberta powstałego na tę doniosłą uroczystość dzięki talentowi Zenona Gołąbka – absolwenta wydziału artystycznego UMK w Toruniu.

Wójt Daniel Kożuch zwrócił uwagę zebranych, na fakt, iż mieszkamy w sercu Borów Tucholskich, gdzie nie brakuje myśliwych, leśników, drzewiarzy, koniarzy, jeźdźców,  miłośników i pasjonatów lasu, których od wieków prowadzi święty Hubert. Kult tego świętego przetrwał w naszym regionie silny, czego dowodem jest aktywne działanie Bractwa Św. Huberta, które o patronat zabiegało do miejscowej rady gminy w 2016 roku. Rada jednogłośnie przyjęła uchwałę intencyjną w tej sprawie.

 

Uroczystość uświetnił wytęp Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych w Tucholi oraz sygnaliści myśliwscy.

Włodarz wraz z Zastępcą Wójta Katarzyną Daszkiewicz i Przewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Zwolińskim złożyli ks. Biskupowi serdeczne podziękowania oraz wręczyli kwiaty i upominek.

Z kościoła zebrani goście udali się przemarszem do Gminnego Ośrodka Kultury. Korowód poprowadziła orkiestra z Tucholi, za którą podążali kolejno: postać św. Huberta z rodzicami oraz laureaci konkursu plastycznego, poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Erharda Staniszewskiego oraz Kół Łowieckich, reprezentanci Urzędu Gminy Śliwice, zgromadzeni goście, Stowarzyszenie Miłośników Koni i Zaprzęgów Konnych wraz z bryczkami oraz Reprezentacja Straży Pożarnych Gminy Śliwice wraz z wozami bojowymi. Uroczystość otwarto hymnem Polski, po którym włodarz gminy przywitał wszystkich zebranych. Głos zabrali zaproszeni goście, m.in. Posłowie na Sejm RP: Ewa Kozanecka i Piotr Król, Wiceprezes Naczelnej Rady Łowieckiej – Andrzej Hinc oraz reprezentant Wojewody Kujawsko Pomorskiego – Antoni Lewandowski, który odczytał list Wojewody Kujawsko-Pomorskiego  – Mikołaja Bogdanowicza. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele leśników, myśliwych, władze samorządowe oraz licznie przybili mieszkańcy naszej gminy.

W trakcie obchodów Jana Myśliwca – członka komisji kultury i promocji łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Bydgoszczy – Andrzej Hinc i Łukasz Kowal – Łowczy Okręgowy odznaczyli złotym medalem za zasługi łowieckie.

Wydarzenie było okazją do wyłonienia zwycięzców spośród laureatów konkursu plastycznego „Św. Hubert Błogosławi Gminę Śliwice”. Nagrody wręczył ks. Biskup – Ryszard Kasyna oraz Mistrz Bractwa  Świętego Huberta – Zenon Dejnowski. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Rogowski, drugie zdobył Tymoteusz Dąbrowski, natomiast trzecie przyznano Pawłowi Konwalskiemu. Nagrodę otrzymała również Zuzanna Chabowska, która podczas Balu Wszystkich Świętych wyróżniła się swoim strojem postaci św. Huberta.

Ten wyjątkowy dla wszystkich wieczór zwieńczył „Koncert Muzyki Popularnej” Katarzyny Syguły, Jacka Szymańskiego, Dariusza S. Wójcika oraz Rafała Lewandowskiego – solistów Teatru Otwartego w Gdańsku. Na zakończenie na wszystkich przybyłych czekał poczęstunek w postaci wiejskiego jadła przygotowanego przez restaurację „Pod Sosną” oraz zakład masarski „Myśliwiec”. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich ze Śliwic, Lińska, Śliwiczek i Brzeźna oraz tortu z Piekarni i Cukierni „Meler” z Pelplina.

 

Rozpoczęcie mszy świętej
Rozpoczęcie mszy świętej - wejsćie księży do kościoła
Wejście do kościoła
Wejście do kościoła gości zaproszonych
 sztandary
 Bractwo św. Huberta
Księża idący w strone ołtarza
Biskup ryszard Kasyna klęczący przed ołtarzem
Podziękowania dla biskupa
Podziekowania dla biskupa
Przemowa biskupa
Msza święta
Wręczenie decyzji
Gra orkiestry reprezentacyjnej Lasów Państwowych w Tucholi
Msza święta
Msza święta
Msza święta
przybyli goście
przybyli goście
Biskup przyjmujacy dar
Biskup przyjmujacy dary w postaci sarny
Biskup przyjmujacy dary w postaci sarny
Przybyli goście
Uczestnicy mszy świętej
Poświęcenie obrazu
podziękowania dla biskupa przez włodarza Gminy Śliwice Daniela Kożucha
Podziekowania dla biskupa
Przekazanie prezentu dla biskupa
Przemowa
obraz św. Huberta
Występ orkierstry
Występ orkierstry
Przybyli Goście
przemarsz do GOKu
przemarsz do GOKu
Korowód ludzi idących do GOKu
Korowód ludzi idących do GOKu
Korowód ludzi idących do GOKu
Bryczki
sztandary w przemarszu
stacja przemarszu
orkiestra prowadząca korowód
Uczestnicy przemarszu
Mieszkańcy gminy Śliwice uczestniczacy w przemarszu
Oglądający Przemarsz
spotkanie w GOKu
Zebrani goście
Dyrektor GOku
Zaproszeni goście z włodarzem gminy siedzący przy stole
Poczty sztandarowe
Odśpiewanie hymnu Polski
Przywitanie ks. Biskupa Ryszarda Kasyny
Przywitanie Posła na sejm RP Piotra Króla
Zaproszeni goście przy stole
Zaproszeni goście przy stole
Przywitanie Zbigniewa Zwolińskiego
Zebrani goście przy stole
Słowa wstepu wójta Daniela Kożucha
 Prezent dla włodarza gminy
decyzja Kongregacji ds. Kultu i Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzającą św. Huberta jako patrona gminy
Upominek dla włodarza gminy
decyzja Kongregacji ds. Kultu i Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzającą św. Huberta jako patrona gminy
 Uścisk dłoni posła na sejm RP Piotra Króla i wójta Daniela Kożucha
Zebrani goście
Upominek dla włodarza gminy
Wręczenie Janowi Myśliwcowi złotego medalu za zasługi łowieckie
Wyprowadzenie sztandarów
Wyprowadzenie sztandarów
Wręczenie nagrody w konkursie plastycznym
Wręczenie nagrody w konkursie plastycznym
Wręczenie nagrody Zuzannie Chabowskiej
Wręczenie nagrody dla wyróżnionych
Wspólne zdj laureatów
Występ solistów
Wystep solistów z teatru Otwartego
Wystep solistów z teatru Otwartego
Występ
Poczęstunek dla gości
Poczęstunek dla gości
Tort dla gości
 Poczęstunek
Tort dla gości
decyzja Kongregacji ds. Kultu i Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzającą św. Huberta jako patrona gminy
decyzja Kongregacji ds. Kultu i Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzającą św. Huberta jako patrona gminy po łacińsku