napis komunikat na tle budynku

Komunikat Starosty Tucholskiego po posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Przekazuję następujące informacje i komunikaty od służb i inspekcji z terenu powiatu tucholskiego: 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi: 

 • Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na Serwis Kąpieliskowy, aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik.
 • Planując podróż za granicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane.
 • Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl  lub w kuratorium oświaty.
 • Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
 • Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.
 • Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gov.pl/web/psse-tuchola

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tucholi

Wirus zjadliwej grypy ptaków HPAI

Szanowni Mieszkańcy 

WIRUS ZJADLIWEJ GRYPY PTAKÓW NIE STANOWI ZAGROŻENIA DLA CZŁOWIEKA I NIE POWODUJE ZAKAŻENIA

Masz pytania skontaktuj się z  

Powiatową Inspekcją Weterynaryjną w Tucholi:

ul. Kopernika 2, 89-500 Tuchola

tel. 523363075

fax 523363075

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Komenda Powiatowa Policji w Tucholi:

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi

NA PROGU WAKACJI I URLOPÓW

Wakacje to okres, w którym dzieci, młodzież i dorośli dużo podróżują. To czas fantastycznej zabawy i odpoczynku od szkoły i pracy. Oto kilka rad, które warto zapamiętać, żeby wakacje były  bezpieczne i przyjemne.

NAD WODĄ

Bardzo dużo wakacyjnych wypadków ma miejsce nad wodą. Pamiętać zatem powinniście o kilku ważnych zasadach. Przebywając na plaży należy pamiętać o swoich podopiecznych. Dzieci do wody mogą wchodzić tylko pod opieką dorosłych. Nie zapominajcie, że najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpieliska strzeżonego lub oznakowanego,  gdyż dzikie  plaże mogą kryć  w sobie niebezpieczeństwo. Dobra zabawa nad wodą nie powinna być łączona z piciem alkoholu. W pełni  lata opalacie się,  a Wasze ciało mocno się nagrzewa. Pamiętajcie by wchodzić do wody spokojnie. Najpierw schładzajcie ciało, by nie doznać szoku termicznego. Nie szarżujcie i nie popisujcie się przed znajomymi oraz nie skaczcie do wody w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. W taki sposób można stracić nie tylko zdrowie. A gdy zapragniecie skorzystać z łodzi,  kajaku czy roweru wodnego to zapamiętajcie, że korzystanie ze sprzętu pływającego powinno odbywać się tylko w zapiętej kamizelce (kapoku),  gdyż tylko taka zapewni skuteczne unoszenie się na wodzie. Jeśli na plaży widzicie czerwoną flagę – oznacza ona zakaz kąpieli, białą - możecie śmiało pluskać się w wodzie.

W LESIE

Las jest bardzo piękny latem. Często ze względu na gorącą i suchą ściółkę leśną, krzewom i drzewom grożą pożary. Musimy więc im pomóc. Jeśli maszerujecie przez las, to nie zostawiajcie w nim śmieci. Nie palcie tytoniu, a w szczególności nie wyrzucajcie niedopałków. Podobna sprawa jest  z ogniskami. Można rozpalać je tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a po udanej zabawie ognisko trzeba dokładnie zalać wodą. Jeśli rozpalicie ogień w lesie i stracicie nad nim kontrolę, to zginie wiele zwierząt, ptaków i drzew,  a dla Was to może stać się bardzo niebezpiecznie. Uważajcie  także na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak i domowe. Absolutnie nie bierzcie w ręce nietoperzy, nie głaszczcie lisów ani jeży gdy podejdą – mogą was ugryźć i zarazić wścieklizną, a to oznacza pobyt w szpitalu! Nie zaczepiajcie obcych psów i kotów. O zwierzętach domowych włóczących się po lesie warto powiadomić leśników albo Policję.

BURZA

Nawet ci, którzy nie boją się burzy powinni pewne rzeczy wiedzieć. Jeśli zaskoczy Was gdzieś burza, to nie chowajcie się pod drzewami. One przyciągają wyładowania. Nie przebywajcie również w pobliżu elektrycznych linii napowietrznych i słupów energetycznych. Jak najszybciej powinniście schować się w jakimś budynku. Można także schować  się w samochodzie. Wędkarze nad wodą powinni pamiętać, że ich sprzęt zrobiony z włókna węglowego należy złożyć, by nie ściągnąć na siebie niebezpieczeństwa porażenia prądem elektrycznym wyładowania atmosferycznego. Burzy często towarzyszy bardzo silny i porwisty wiatr. Powinniśmy usunąć z tarasów czy balkonów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Nadleśnictwa z terenu powiatu tucholskiego

Las jest dla ludzi jednak korzystajmy z niego bezpiecznie !

Lokalne społeczeństwo jak i turyści powinni zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia występujące w lasach:

- Na terenach leśnych mogą pojawić się przeszkody powstałe w sposób naturalny, tj. złomy wywroty, złamane konary, drzewa ścięte przez bobry.

-Drogi leśne mogą być udostępnione do ruchu kołowego - publicznego, są wtedy oznakowane stosownymi znakami. Na takich drogach obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju.               Prosimy społeczeństwo o korzystanie z miejsc postojowych, których jest kilkanaście na terenach leśnych Nadleśnictwa Woziwoda. Korzystając z infrastruktury leśnej prosimy o zabieranie śmieci         ze sobą – przecież wszyscy za nie płacimy.

- niektóre szlaki piesze rowerowe przebiegają drogami leśnymi i obowiązują na nich ogólne przepisy   o ruchu drogowym. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po oznakowanym szlaku konnym – Leśnictwo Komorza.

- tereny leśne mogą być okresowo zamykane z powodu prowadzonych prac leśnych, panującej suszy     – zagrożenie p-pożarowe, powierzchnie leśne gdzie Zakłady Usług Leśnych wykonują pozyskanie drewna lub z innych ważnych względów, wówczas powierzchnie takie są oznakowane żółtymi tablicami ,, Zakaz Wstępu” z podanym terminem.

Na terenach leśnych obowiązuje stały zakaz wstępu do lasu do: drzewostanów nasiennych wyłączonych, upraw i młodników do 4m wysokości, źródlisk rzek i wód.

- nie puszczajmy psa luzem w lesie.

- biwakuj w miejscach wyznaczonych.

- nie wjeżdżaj pojazdami silnikowymi do lasu.

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie to nowy projekt Lasów Państwowych, który pozwala zanocować na dziko w każdym nadleśnictwie. Oferta szczególnie przypadnie do gustu osobom uprawiającym tzw. bushcrafting i surviwal. Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha lasów w 425 nadleśnictwach.

Każdy kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach – dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

Na terenie powiatu tucholskiego każde z 4 nadleśnictw ( Tuchola, Woziwoda, Trzebciny, Zamrzenica) wytyczyły obszary do nocnego biwakowania. Jesteś zainteresowany skontaktuj się z odpowiednim nadleśnictwem.

Obszar wyznaczony możesz sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach w aplikacji na smartfona „mBDL”.

Tucholski Park Krajobrazowy

Zasady zachowania podczas spływu kajakowego

Pod żadnym pozorem:

 • Nie pływaj w nocy!
 • Nie pływaj pod wpływem alkoholu!
 • Nie kąp się w niedozwolonych miejscach!

Nawet najlepsi wywracają się, więc:

 • Dopilnuj, by Twoi Znajomi, z którymi spływasz założyli kamizelki!
 • Dzieci powinny płynąć kajakiem jedynie pod opieką dorosłych!
 • Gdy wzywasz pomoc, powiedz skąd płynąłeś, jak długo byłeś w drodze i jakie

      charakterystyczne punkty minąłeś – ratownicy szybciej Cię znajdą!

 • Nie odwracaj wywróconego kajaka. Dopłyń najpierw do brzegu, holując kajak!

Warto pamiętać:

 • Wszystko, co weźmiesz do kajaka może utonąć. Wartościowe rzeczy zostaw więc
  w domu albo zabezpiecz je przed wodą lub zatopieniem!
 • Hamuj, gdy widzisz przed sobą zator. Stań przy brzegu – aż Twoi poprzednicy pokonają przeszkodę!
 • Trzymaj się grupy, pomagaj innym, a oni Tobie też pomogą!

 

Informujemy, iż osoby uczestniczące w spływach kajakowych mogą napotkać niebezpieczeństwa z uwagi na powalone drzewa, szczególnie w granicach Rezerwatu Dolina Rzeki Brdy (odcinek Woziwoda – Piła Młyn).