zamarznięte krzaki na tle zimowej aury

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie wydało komunikat dla Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W odniesieniu do informacji, które pojawiły się w mediach dotyczące tzw. " Bestii ze wschodu" czyli silnego mrozu, który rzekomo miałby w połowie stycznia napłynąć ze wschodu nad Polskę,

powodując spadek temperatury powietrza do -30°C, -40°C, chcielibyśmy wyjaśnić iż według dzisiejszych prognoz i analiz synoptykó IMGW, niczego takiego nie przewidujemy. Szczegółowe prognozy pogody przygotowywane przez synoptyków obejmują okrez 7 dni, gdyż dalsze prognozy i wyliczenia modeli numerycznych są bardzo niestabilne i obarczone dużą niepewnością.

Obecnie dysponujemy bardzo orientacyjną prognozą długoterminową z modeli numerycznych ( na kolejne 14 dni ), według której w połowie stycznia (15-14.01) może wystąpić napływ chłodnego powietzra z północy Europy i spadek temperatury lokalnie do -7°C, a miejscowościach podgórskich do -14°C. Bedzie to jednak bardzo krótki 1-2 dniowy epizod.

Należy zauważyć iż w najbliższych dniach w całym kraju pogoda będzie bardzo dynamiczna, temperatura powietrza zarówno w dzień jak i w nocy będzie oscylowała około 0°C lub będzie nieco ponizej, do - 3°C, -4°C. zatem będzie mroźnie. Do tego dojdą opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Prognozy na dalsze terminy są aktualizowanie, dlatego zalecamy dalszy monitoring sytuacji.