Szkoła Podstawowa w Śliwiczkach włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości poprzez realizację projektu: „Godność, wolność, niepodległość”, który został przygotowany przez Ministra Edukacji Narodowej w ramach rządowego programu wieloletniego „Niepodległa”.

Na początku października odbyła się w szkole prelekcja pt. „Mieszkańcy naszego regionu w walce o niepodległość oraz sposoby świętowania niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym”. Prelegent Adam Węsierski przybliżył uczniom postaci ks. ppłk. Józefa Wryczy oraz ks. dr. Stanisława Sychowskiego. W ciekawy sposób przedstawił obchody święta niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym w naszym powiecie.

Atrakcyjnym punktem realizowanego projektu była wycieczka do Gdyni. Zwiedziliśmy Muzeum Okrętu ORP „ Błyskawica”, poznaliśmy jego historię. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. ,,Flaga, bandera, orzeł biały. Symbole tożsamości narodowej Polski”. Następnie udaliśmy się na plenerową ekspozycję broni i uzbrojenia morskiego oraz wystawę dawnych żaglowców w Muzeum Marynarki Wojennej. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Miasta Gdyni z lekcją muzealną pt. „Twarzą do morza” oraz spacer z przewodnikiem po mieście i poznanie historii narodzin tego miasta.

Kulminacyjnym działaniem w realizacji projektu było przygotowanie patriotycznej wieczornicy z udziałem uczniów i rodziców. Pod kierunkiem nauczycieli zostały wybrane wiersze, pieśni i tańce związane z walką o niepodległość. Wieczorną uroczystość rozpoczął pan Juliusz Dowgwiłłowicz Nowicki – rysownik, pejzażysta, kresowiak związany uczuciowo z rodzinną Wileńszczyzną. W czasach trudnych dla pamięci stworzył kolekcję rysunków poświęconych Józefowi Piłsudskiemu na podstawie zachowanych portretów Marszałka. Autor wystawy przedstawił zebranym historię bohatera z portretów.

Przez cały październik mieszkańcy, rodzice, w tym uczniowie zaangażowali się w zbiórkę pamiątek związanych z okresem niepodległości i odbudową państwa. Przyniesiono wiele przedmiotów przechowywanych w rodzinnych domach. Wszystkie zostały opisane i wyeksponowane na szkolnej wystawie, która odbyła się 8 listopada podczas wieczornicy.

tekst : Szkoła Podstawowa w Śliwiczkach

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
29
30
31
32
33